Gorące tematy: Wolni i Solidarni Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
148 postów 359 komentarzy

Oczekiwanie

wiatr - Oczekiwanie jest stałą domeną człowieka. O tym będzie mój blog. Oczekiwanie okresu młodości, wieku dojrzałego, wolnościowe itd. Jednak najważniejszym oczekiwaniem człowieka jest oczekiwanie na miłość, nie ma jej dzisiaj, to pewno przyjdzie

Najwyższy czas zmienić reguły emerytalne

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Trzeba odwagi, by zmienić coś na bardziej sprawiedliwe, a emerytury takimi właśnie są. Dlatego zmiany są konieczne, ale czy starczy odwagi? Taniej, prościej i sprawiedliwiej.

 

Emerytury, to drzazga w dużych mięśniach ekipy rządzącej, bo trudno znaleźć taką decyzję, która daje szansę obu stronom.

To karkołomne zadanie zdaje się być niewykonalne, ale tylko pozornie.


Bo moim zdaniem, rozwiązanie jest, tylko trzeba odwagi w podjęciu
decyzji. Zaczynając od określenia lat – mężczyźni 65, a kobiety 62 lata.

A na ewentualne zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn, zostawić sobie czas, bo taki nagły skok rodzi tylko poczucie krzywdy.

Wprowadzić emeryturę państwową, równą dla wszystkich, a uzależnioną
od wieku, a nie od stażu. Znikną problemy z pytaniem komu przyznać wcześniejszą emeryturę, jak i to jakimi. kryteriami się kierować.

Była by to opcja pozbawiona zawiłości prawnych, czytelna, prosta.

Zrozumiała dla każdego a jednocześnie tańsza w obsłudze nie budziła by również kontrowersji, pośród korzystających z niej.

 

Niemniej jednak, równolegle musiał by zostać stworzony fundusz emerytalny z gwarancją państwa, na który zainteresowani wpłacali by

pieniądze w celu uzyskania z tego tytułu wyższych poborów emerytalnych.

Te dodatkowe pobory uzależnione by były od wielkości zgromadzonych środków na koncie do którego zainteresowany miałby wgląd.


Fundusz musiałby działać nie tak , jak to się dzieje obecnie, gdzie uczestnik jest stawiany pod ścianą twardych reguł.
Dać ludziom wolność decyzji, to znaczy – ustalić najniższą stawkę wpłaty.
Przykładowo 20zł. A w jakim terminie, czy ile razy w miesiącu będzie ktoś wpłacał, pozostawić jego decyzji. Aby wpłaty mógł dokonywać każdy
nawet wtedy gdy utraci stałą pracę. Nie uzależniać od żadnych terminów

i wynikających z tego tytułu, żądań ciągłości wpłat.

 

Proste, przejrzyste zasady i możliwość wpłat na swoje konto wtedy, kiedy zainteresowany pieniądze posiada, oraz w kwocie na jaką może sobie pozwolić. Proste kryteria, oraz możliwość wglądu w konto, wzbudzi zaufanie każdego potencjalnego emeryta.

Prostota, przejrzystość, to dobry kierunek, by przekonać ludzi, że warto

inwestować w swoją nieuniknioną starość.

Tak pokrótce wygląda , to moje rozwiązanie.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

KOMENTARZE

 • odciąć ZUS od gospodarowania pieniędzmi!!!
  Proponuję coś innego, znacznie bardziej liberalnego:

  O. Zlikwidować ZUS emerytalny, wprowadzić ZUS rentowo-zasiłkowy (a to, co ZUS ma zgromadzone (o ile ma), wypłacić obecnym ekspektatom + informacja o prywatnych systemach emerytalnego oszczędzania). To pomoże odchudzić zatrudnienie w ZUS o 80%.

  1. Ogólny (niewysoki) zasiłek (minimum egzystencjalne), uniezależniony od stażu, należny w przypadku osiągnięcia określonego wieku (60/65 fizyczni i 62/67 umysłowi).

  Można dać dwie opcje: wyższy zasiłek (jeśli pracujemy) i niższy (jeśli nie pracujemy i nie odprowadzamy podatków) - premia dla pracujących + korekta o ilość dzieci, tak by Polki wiedziały, ze państwo ich wieloletnie zmienianie pieluch docenia.

  2. Prywatne systemy oszczędzania + bankowy fundusz gwarancyjny ze 100% gwarancją zwrotu (na wypadek upadłości banku) i solidnym oprocentowaniem w przypadku regularnych i wysokich wpłat, spadającą dajmy na to do 70% (gdy wpłaty nieregularne) i niskim oprocentowaniem (gdy niewielkie).

  To zachęci do odkładania, gdyby jeszcze połączyć to z odpisem od podatku (to chyba zresztą już istnieje).

  Po co więcej??? Dlaczego ta Zasiłkownia ma się zajmować gospodarowaniem finansami???? A niech Polacy inwestują w polskie firmy informatyczne na giełdzie!!! W polskie fundusze powiernicze!!! W nieruchomości!!!
 • @maharaja 15:30:56
  Tak, tak polikwidować to jeszcze pozostało z tego co kiedyś działało bez zarzutu i zostało nam zrabowane.
  Człowieku i wszyscy którzy chcą likwidacji ZUSu (czyli zakładu ubezpieczceń społecznych bo nie tylko są nimi emerytury, bo np także różne zasiłki np pogrzebowy), to zwykli frajerzy razem nami zresztą...
  Człowieku, emerytura Ci się należy z tego tytułu że jesteś członkiem narodu który wypracował sobie swój majątek gospodarczy, który powinien pracować m.in także na nasze emerytury, bo takie były za socjalizmu założenia. I te pokolenia które budowały kiedyś ten majątek, mówiły, że robią to dla przyszłych pokoleń by im było lżej.
  A w związku z tym że daliśmy sobie wmówić, że wszystko musi być prywatne, więc ten wypracowany przez wiele pokoleń Polaków majątek gospodarczy został nam zrabowany i stąd te rózne reformy, które niby miały wszystko polepszyć i stąd teraz te luźne gadki frajerów takie jak tu.
  Jesteśmy frajerami, że daliśmy sobie zabrać złotą kurę która znosiła złote jajka także w postaci naszych gwarantowanych przez państwo emerytur. Dlatego jak słyszę teraz te różne gadki o likwidacji ZUSu, to zbiera mi się na wymioty
 • Aha... dałem 1, bo...
  my pracując, przez całe życie inwestujemy, bo państwo zabiera nam z tego co wypracujemy ok 80% w postaci różnych ok 260 bezpośrednich i pośrednich podatków (bo np myto na drogach, to także podatek który wszyscy płacimy w produktach wożonych drogami), gdzie te pieniądze idą?.
  Człowieku, skąd żeś Ty się urwał? z czego Ty chcesz odkładać na emeryturę? z np 1800zł brutto? bo taka jest przeciętna płaca, nie 4tyś jak gdzieś tam może podają...
 • @Jan Paweł 15:48:55
  Popieram. Nic lepszego niż ZUS nie da się wymyślić. Trzeba tam tylko wprowadzić większą dyscyplinę finansową, polikwidować rozmaite przywileje, lepiej kontrolować zwolnienia lekarskie, w razie potrzeby obniżyć jakoś emerytury lub wstrzymać na kilka lat rewaloryzacje, ale nie likwidować.

  Podejrzewam, że z tym ciągłym nawoływaniem do likwidacji ZUS chodzi o to, żeby ktoś tam mógł zająć kolonię o nazwie Polska, ale już bez zobowiązań. Nikt nie chce przejmować kolonii zadłużonej i z ogromnymi zobowiązaniami. Podejrzewam, ze gdyby nie zadłużenie państwa i zobowiązania wobec emerytów, Polski by już nie było, tzn. nie byłoby faktycznie. Flaga, hymn i nazwa prawdopodobnie by pozostały.
 • Acha
  Zlikwidować ZUS, a kto będzie utrzymywał emerytów i rencistów?

  Kobiety mają nie tyko pracę zawodową, ale także pracę w domu, jak również im przypada opieka nad starymi rodzicami i nad wnuczętami, a więc podwyższenie kobietom wieku emerytalnego to jest poroniony pomysł. No chyba że chcemy mieć w Polsce społeczeństwo jak na Zachodzie, pozbawione więzi rodzinnych i od narodzin do grobowej deski pod kuratelą państwa, czyli - rodzice do domu starców, a wnuki do żłoba od 3 miesiąca życia.
 • Nota bene
  Ten obrazek wczasującej i romansującej pary emerytów w sile wieku, to czysta kpina z przeciętnego polskiego emeryta.
 • Dlaczego takiego obrazka nie wkleicie?
  http://www.fakt.pl/wydarzenia/polska/oto-pieklo-starosci-w-polsce-klepiemy-biede/bl4wypg
  http://www.fakt.pl/pieniadze/finanse/emeryci-w-polsce-zyja-gorzej-niz-w-trzecim-swiecie/sqmjmtj
  http://polska.izraelczyk.pl/?p=1300
 • @PiotrZW 16:08:03
  "Podejrzewam, że z tym ciągłym nawoływaniem do likwidacji ZUS chodzi o to, żeby ktoś tam mógł zająć kolonię o nazwie Polska,..."

  Tak, tak, tak! I zapewne to będzie... Jasiek ;-DDDD
  A co tam, zajmę "sę" ;-)

  Ale tak na serio, to ja chcę likwidacji ZUS dlatego, że jest to taki sam ekonomiczny debilizm jak "500+"

  Oczywiście likwidacja ZUS to element zmiany systemu. Bez odzyskania suwerenności monetarnej i wprowadzenia "Ustawy Wilczka" sama likwidacja ZUS jest wręcz idiotyczna, ale niech ktoś powie, że "Ustawa Wilczka" i suwerenność monetarna to coś złego, to go pogryzę ;-)

  A dlaczego istnienie ZUS jest dla mnie ekonomicznym debilizmem? Bo pieniądze na emerytury można mieć zanim zostaną pomnożone w gospodarce lub po. Sam niech Pan sobie odpowie co jest lepsze. I kiedy emerytura będzie wyższa.

  I co teraz ;-)

  Serdeczności.
 • @Lotna 16:24:43
  "Kobiety mają nie tyko pracę zawodową, ale także pracę w domu,..."

  Po likwidacji ZUS każda osoba dożywająca wieku emerytalnego może mieć świadczenie. Pracować nie trzeba. Wystarczy samo dożycie. Wie Pani dlaczego?
  Także kobieta pracująca tylko w domu ma pełne prawo do emerytury. Facet też - "emancypacja" ;-)

  Całuję rączki :-)
 • @Jasiek 16:43:08
  A skąd to się weźmie? Państwo dodrukują pieniędzy?
 • Kwestia emerytur
  Nie twierdzę, że ZUS trzeba koniecznie zlikwidować, ale poddać ścisłej kontroli ponieważ po skomputeryzowaniu, koszty utrzymania znacznie wzrosły. Zatem coś jest nie tak. Co do funduszu emerytalnego, to gwarancja państwa jest konieczna. Nie zgadzam się co do oprocentowania uzależnionego od wysokości wpłat, bo to by było potrzymywanie obecnego systemu - kto ma dużo, temu dołożyć jeszcze więcej.
  Przecież ten którego praca jest wyceniana nisko, mimo, że to ciężka praca
  jeszcze ma być ponownie oszukany na emeryturze? Bo ze swoich skromnych wpłat wielkiego kapitału nie zgromadzi, to jego wpłaty mają być objęte śladowym oprocentowaniem, to leninowska praktyka.
  Winniśmy dążyć do solidarności, do człowieczeństwa również na tym gruncie.
 • Zamiast likwidować ZUS
  Trzeba zlikwidować takie emerytury
  http://www.fakt.pl/wydarzenia/polityka/sejmowi-emeryci-zobacz-ile-zarabiaja/qpbm0kg
 • @Lotna 16:52:00
  Cóż, puki co, to nie ma szansy na znaczne podwyższenie emerytur.
  Państwowa emerytura + możliwość gromadzenia środków na koncie emerytalnym na równych zasadach, i pod ścisłą kontrolą.
  Te wolne fundusze emerytalne, to zwykłe przekręty.
 • @PiotrZW 16:08:03 & @Jan Paweł 16:00:36
  Macie Panowie rację.

  Jest oczywiste i poza dyskusją, że w samym ZUS reforma jest konieczna - chodzi o likwidację przerostów administracyjnych, zmniejszenia dysproporcji w wynagradzaniu pracowników ZUS, uproszczenie administracyjnych procedur, eliminację wielu zbędnych i szkodliwych przepisów - to jest poza dyskusją.

  Niestety, od takich zabiegów nie przybędzie w ZUS pieniędzy na wypłaty świadczeń.
  Konieczna jest likwidacja żydowskiego kapitalizmu i żydowskiego reżimu. Potrzebny jest narodowy polski rząd, który odzyska władzę nad polityką pieniężną kraju i decyzyjną moc w gospodarce (tę ostatnią osłabiają unijne dyrektywy). Cel działań narodowego rządu to uruchomienie rzeczywistego rozwoju gospodarczego, likwidacja bezrobocia, a to przełoży się na powstrzymanie załamania demograficznego oraz emigracji zarobkowej, a w konsekwencji na zwiększenie dochodów instytucji budżetowych, w tym oczywiście ZUS. - Tylko jak do tego dojść?
  Bez narodowego organizowania się w celu prowadzenia walki o byt, czyli likwidacji żydowskiego systemu niczego nie osiągniemy.
 • @Rzeczpospolita 17:09:47
  "Jest oczywiste i poza dyskusją, że w samym ZUS reforma jest konieczna..."

  Wyjął mi to Pan z... klawiatury ;-)

  "chodzi o likwidację przerostów administracyjnych,"

  Można zlikwidować wszystkie siedziby i oddziały...

  "uproszczenie administracyjnych procedur,..."

  Przecież już kiedyś pisałem, że wystarczy dożycie do wieku emerytalnego poświadczone posiadanym dowodem osobistym :-)
  Zero dokumentów, zaświadczeń itp... Wystarczy być! :-)

  Procedura administracyjna może zostać ograniczona do spotkania się kilku osób z NBP, MF i GUS. Tak "na kwadransik" ;-)

  Można? Można. Dla osób, które czują się emocjonalnie związane z ZUS jak Szanowny Bloger Jan Paweł przykładowo, osoby odbywające spotkanie mogą się zbiorczo nazywać Zarządem Ubezpieczeń Społecznych czyli ZUSem. Wówczas reforma ZUS będzie polegała na ograniczeniu go do zarządu i całkowitej likwidacji jakichkolwiek składek, siedzib, oddziałów itp. To parominutowe spotkanie może być zorganizowane w ramach obowiązków służbowych, więc i dodatkowych wydatków na pensje nie będzie.

  Jak reformować, to reformować! :-)
 • @PiotrZW 16:08:03
  Polska jest najbogatszym krajem w Europie (zachęcam do poszukania na YouTube stosownych wykładów) i okupanci aż się trzęsą by się do tego dobrać. Ma Pan całkowitą rację, ZUSu nie wolno likwidować a tylko i wyłącznie naprawić. Polacy mogliby żyć na poziomie Arabii Saudyjskiej, bo jesteśmy od niej bogatsi.
 • @Lotna 16:51:14
  "A skąd to się weźmie? Państwo dodrukują pieniędzy?"

  Już pisałem wcześniej, że pieniądze na świadczenia mogą być pobrane zanim gospodarka je obróci, jak jest to teraz (składka, podatki, abonamenty) i już po tym jak zostaną obrócone w gospodarce (z budżetu)
  Proszę jeszcze dodać do tego suwerenność monetarną, wprowadzenie "Ustawy Wilczka" oraz uproszczenie VAT. Wesprzeć to można jeszcze likwidacją reform Buzka (100 mld PLN).

  Już Pani widzi jakim ekonomicznym debilizmem jest istnienie ZUS w takiej postaci jak jest teraz?

  Serdeczności.
 • 1* za błędne wnioski
  Już w 2005r. rzeczywiste bezrobocie w Polsce wyniosło 53%.

  Proste pytanie: jak 53% bezrobotnych (znakomita większość to trwale bezrobotni) ma inwestować w swoją nieuniknioną starość?
  Kto ma posiadać prawo do godnego życia, a kto nie i kto ma o tym decydować - żydowski reżim?

  Bezrobocie i problemy z ZUS (oraz wiele innych) są zawinione przez żydowskie rządy III RP. I co, mamy ludzi skazać na wegetację i czekanie na śmierć, im szybciej przyjdzie tym lepiej? Czy zrobić wszystko co możliwe, żeby zlikwidować żydowski reżim i żydowski kapitalizm i uruchomić politykę rozwoju?
 • @Jan Paweł 17:33:01
  Czy reforma polegająca na pozostawieniu samego zarządu Panu odpowiada?

  Ukłony
 • @Rzeczpospolita 17:09:47
  W pełni się zgadzam. Dodałbym do tego ODZYSKANIE ZRABOWANEGO NAM MAJĄTKU GOSPODARCZEGO, który finansował właśnie także ZUS.
 • @Jasiek 17:36:35
  Konieczne do przeprowadzenia reformy w ZUS przedstawione są komentarzu z 17:09:47
  Pozdrawiam
 • @Rzeczpospolita 17:35:07
  Proszę mi podesłać przyzwoitego, w miarę rozgarniętego spawacza, tokarza, frezera..... automatyka za 5000zł/mc.......
 • @Jan Paweł 15:48:55
  ZUS sam się zlikwiduje, nie trzeba go likwidować, tak niegospodarnego tworu zżerającego własny ogon nie ma nigdzie na świecie...nie ma racji bytu ...
 • @Jan Paweł 17:43:01
  Dyć proponuję to samo :-)
  No, może troszkę efektywniej i bardziej konkretnie. Bez okrągłosłowia. Nawet nazwa ZUS by się ostała ;-)

  Serdeczności.
 • @trybeus 18:24:41
  "ZUS sam się zlikwiduje,...."

  Taaaa, a nas razem z sobą :-(

  A Leokadia nadal będzie Orędzić ;-/

  Ukłony
 • @ Ałtor ;-)
  "inwestować w swoją nieuniknioną starość."

  Zaraz tam nieuniknioną. Proszę nie być zbytnim optymistą. To tylko tak - na marginesie (szczepionki, wypadki, "seryjny", itp itd... ) Już tam wielu się zastanawia nad tym żeby zysk był jak największy.

  Pozdro!

  Pałował nie będę - zamiast tego dam 5* za poruszenie tematu.
  Prawda, że jestem spoko? ;-)
 • @Jasiek 18:47:16
  :))...może źlem się wyraził, raczej się przepoczwarzy, batalia potoczy się o to, aby zlikwidować definicję "składki"...a zastapić pojęciem "podatku" potem pójdzie jak po maśle ...urzędników zusowskich przesunie się do resortu finansów i kurwa szafa gra:)))...nie takie tęgie głowy nad tym pracują, żeby oskubać do cna polskiego goja...nie po to Morawiecki porzucił miliony...pozdr
 • Autor
  ..problemem nie jest w technicznym podejściu, problem jest w uczciwości systemu...póki co jesteśmy okradani, przy urodzeniu, w trakcie życia i nawet po śmierci, bo przecież składki powinny być dziedziczone jak każdy majątek ruchomy...czyli system emerytalny skubie wszystkich bez wyjątku nieboszczyków po śmierci...to coś w stylu konfiskata składek, za perfidne kopnięcie w kalendarz w wieku 60 lat choćby, a przecież powinien dymać jeszcze pięć lat...wiesz już autorze w czym rzecz? W perfidnej nieuczciwości systemu...podwyższanie i obniżanie tzw wieku emerytalnego to tylko pierdolenie polityków, pierdolenie, aby tzw plebs miał zajęcie i nie myślał za dużo...
 • @trybeus 19:08:01
  "batalia potoczy się o to, aby zlikwidować definicję "składki"...a zastapić pojęciem "podatku" potem pójdzie jak po maśle ..."

  To fakt. Morawiecki też miał "zapłon" - ostatnio w radio słyszałem, że ma być podpisany dokument o sprzyjaniu przedsiębiorczości. Jedną z rzeczy jaką wymienił to zasada, że prawo nie działa wstecz.... Kuźwa, facet się walnął na jakieś 2 tys lat pewnikiem.

  Mam nadzieję, że ludzie podliczą wszystkie podatki. Na przekór testom w systemie edukacji.
 • @
  Jeszcze JEDEN aspekt sprawy, którego "dziś" jakoś "władza" nie (chce?) widzi.
  Mentalność pokoleń.

  Obecni emeryci, będą głodować, popełnią samobójstwo itp.

  Jak widać, 60 latkowie (stawiam, że opisany przypadek to TYLKO początek) "zawalczą o swoje", jak ten 62, któremu odmówili Domu Opieki, SPALIŁ 2 biurwy, i co? Dostał dożywotnio "dom opieki", tyle, że z kratkami (ale bez kolejki do specjalistów...).

  Co wymyślą obecni 50, 40, 30? Ups...
  Widząc, na przykładzie ciapatych, że "siła popłaca"?

  "Zamiast liści będą wisieć ..."? [w końcu?]
 • @trybeus 18:24:41
  I tu jest problem. Jeżeli ZUS upadnie, to ktoś za pół darmo lub za długi, przejmie wszystkie budynki urzędów zusowskich. A dużo ich jest. I rozejrzyjcie się po swojej okolicy, to prawie wszędzie najnowocześniejsze biurowce w dobrej i cennej lokalizacji.

  pOZDRAWIAM niePOPRAWNIE niePOLITYCZNIE

  Tuz z Talii
 • @zadziwiony 18:24:30
  Z zawodu jestem: ślusarz- mechanik, specjalizacja: frezer (po ZDZ); umiem obsługiwać tokarkę; obecnie jestem spawaczem. Jestem na tyle przyzwoity, że porzuciłem studiowanie na kierunku nauczycielskim i na tyle rozgarnięty, że znam kilka systemów miar i wag.
  Za 5000zł/mc, to się warto zapytać. To lepiej niż mam teraz.
  Masz dla chętnego taką pracę? Automatyka może być za chwilę moim nowym hobby.

  pOZDRAWIAM niePOPRAWNIE niePOLITYCZNIE

  Tuz z Talii
 • 5k nikt u nas na całym powiecie nie wyciąga...
  ...za taki pieniądz niejeden by karierę militarną porzucił. Ale takie stawki to chyba tylko na Warszawie płacą. A kto by tam zechciał na tej"żydowskiej mieścinie" żyć i pracować? Lepiej już u nas biedować, góry piękne są teraz bardzo, gdy pierwsze śniegi szczyty okrasiły a Królowa Śnieżka nad nami wszystkim króluje i zewsząd jej majestat widać.

  Emeryci dwojakie dobro posiadają: Czas i determinację. Czasu na emeryturze wiele, od poranku do zachodu, a i nocka zarwana nie boli. Żywot marny już właściwie przeminął, śmierć jeno nieba wszelkimi gwiazdamj się jarzy. Nic do stracenia tak emerytus już nie ma, toteż determinacji mu nie brakuje.

  Jak piniądza ma mało, toż niech weźmie od tego, któremu zbywa. Po cóż ma głodować pod drzwiami bogatych, jak Łazarz, gdy może wszak na pokoje wniść i sobie podług woli dobra wszelakiego nabrać.

  A pieniądze na tym świecie i takoż u nas na Ojczyźnie żyd trzyma. Trzyma, bo od pokoleń kradnie i śpiskuje. To niechby taki emerytus w swej determinacji żyda podgolił. Niechby każdy, komu do końca miesiąca funduszy braknie, miast głodować i żebrać, swoje od żydowiny odebrał. Szechtery, Sztolzmany i Grundbaumy na stolicy w dobra wszelakie opływają, tudzież lokalne, pomniejsze żydłaki, byłe ubowczyki, też sobie nie szkodują. Czemu ich nie zajechać, wszak głodujący emeryci w większości są, czemu żydłaczego okupanta do hojnego dotku nie skłonić?
  Taki żydek to strachliwy, ledwo mu się pod nosem wielgachnym bagnetem machnie, już testament przepisują i już przelewy z konta robią.

  Jeśli więc emeryci obecni biedują, to widać, że determinacji w sobie nie mają i z niewolniczym losem się już pogodzili. Niczego się w życiu dziady nie nauczyły.
 • @Jan Paweł 17:33:01
  Nie sprawdzałam tego projektu, ale pan Jabłonowski-Olszański w Radomiu mówił o ostatnio przygotowanych zmianach do prawa geologicznego i górniczego m.in. o fedrowaniu bogactw przez obcy kapitał, o powołaniu uzbrojonej straży górniczej, o braku wymagania zgody właściciela gruntu do wydobywania bogactw naturalnych pod ziemią. Ani obcojęzyczne ani rządowe merdia nie zajmują się takimi drobiazgami.
 • @Pan podporucznik 22:20:18
  "Niczego się dziady nie nauczyły"
  Ta mądrość, która się wylewa z Twojego posta, zwala z nóg.
  Aż dziw, że nikt na to rozwiązanie nie wpadł, dopiero Ty potsząsnołeś sprawą i wskazałeś kierunek, chyba Ci się chwała należy.
 • Pomysły na emerytury.
  Kiedy czytam o pomysłach różnych ekspertów (nie wyłaczajac autora artykułu), nabieram przekonania, że wszyscy są w tej materii dyletantami. I to własnie przez takich podpowiadaczy (wśród których dominował człowiek PiS-u - Szałamacha), rząd PO wyprowadził z OFE (podobno do ZUS-u) 143 mld zł, czyli 51% zgromadzonych składek. Opozycja (PIS), która to wściekle krytykowała, teraz chce zrobić to samo, czyli zabrać resztę i rozdać wszystkim, jak leci, bez względu na to, czy skladki do OFE wnosili, czy nie. Co wiecej, wmawiają, żę będzie jeszcze gorzej i wymyslają coraz to większe głupoty: zakładowe systemy emerytalne ze składkami po 20 zł, ktore znacząco mają zwiekszyć świadczenia emerytalne o kilkadziesiąt procet, co jest tak głupie, że przestaje byś śmieszne (skoro składki 10-20 razy wyższe godziwej emerytury nie gwarantują, to co może zdzuiałać 20 zł?)
 • @s.r. 60 l. 11:18:15
  Skoro jesteś ekspertem, to powiedz dlaczego emerytura państwowa jest pomijana milczeniem? Nikt nie zaprzecza, że jest to system prosty
  bezpieczny i sprawiedliwszy. Jednak fundusz bez barier musiał by być utworzony no i gwarantowany. OFE, to przekręty, bo nie jest tajemnicą
  że koszty obsługi pochłonęły miliardy, jak nigdzie na świecie.
  Dlatego nie optował bym za prywatnymi funduszami.
 • @wiedzajestwksiążkach 21:23:30
  Mój kolega od miesięcy szuka automatyka do hurtowni elektrycznej - obsługa klienta. pensja 5000ZŁ. Nawet nikt się nie zgłosił mimo, że w mieście jest dobra szkoła w tym zawodzie.
 • @Pan podporucznik 22:20:18
  powiatowe miasto , południowa wielkopolska - z tytułem mgr, to na dobrą płacę nie masz co liczyć chyba, że podłączysz w rozbudowanej funkcji falownik.
 • @trybeus 19:15:56
  Słusznie twierdzisz, podpisuję się pod tym co napisałeś.
  Bo grabieni jesteśmy do kości!
 • @laurentp 20:43:09
  To prawda, ale w rozproszeniu nic nie da się zrobić, a nie ma takiego punktu dla konsolidacji, organizacji, bo to kosztuje, a kasy brak, więc są olewani przez kolejne rządy.
 • @wercia 11:09:41
  U nas nie ma prawdziwej własności, czego by ktoś na swoim kawałku ziemi nie znalazł, to z urzędu należy do państwa, nawet sakiewka z monetami, jeśli się przyznasz, że znalazłeś, to Ci zabiorą.
 • @wiatr 18:56:00
  Własność jest wtedy gdy można swobodnie ze swego dobra korzystać. W Polsce patrząc tymi kategoriami, nie ma własności!!!
 • @Jasiek 18:53:36
  Jasiek - to przecież cały czas trwa walka, emeryci nie chcą umierać, i walczą o życie, a rządy walczą o szybką śmierć emerytów.
  Tyle, że pieniądze mają w swoich łapach, choć to nasze wspólne przecież-
  nie rządu, więc im żal d*pę ściska, że emeryci ciągle się domagają.
  Jednak rewaloryzacja rzuci emerytów na kolana, około 10zł.
  Będą szaleć (w parku na ławce) bo w restauracjach raczej nie.
 • @trybeus 19:15:56
  Przyznaje Ci słuszność, i podpisuję się pod tym.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

ULUBIENI AUTORZY

więcej